Sot nis Konventa e Partisë Republikane në SHBA

Konventa katërditëshe e Partisë Republikane nis sot në Ohajo, ku biznesmeni miliarder, Donald Trump, pritet të emërohet zyrtarisht kandidat i partisë për president të Shteteve të Bashkuara.

Menaxheri i fushatës ka thënë se konventa do ta ndihmojë popullin amerikan që ta njohë më shumë Trumpin si njeri dhe jo vetëm si kandidat.

Trump do ta mbyllë konventën me një fjalim më 21 korrik.

Trump ka shkaktuar debate me thirrjet e tij për të ndërtuar mur në kufirin SHBA-Meksikë dhe për t’iu kufizuar hyrjen mysmlimanëve në SHBA.

Konventa e Partisë Demorkatike do të mbahet javën e ardhshme në Filadelfia, ku ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, pritet të shpallet zyrtarisht kandidate për presidente.

Temat
BotëLajme

Të afërta