Kështu i thuani lamtumirë celulitit

Me siguri të gjitha femrat dëshirojnë të shpëtojnë nga celuliti më thjesht dhe më shpejt, por fatkeqësisht nuk ka një ilaç magjik për ta zgjidhur këtë problem.
Procesi i zhdukjes së tij kërkon një kohë relativisht të gjatë dhe, në radhë të parë, kujdes në mënyrën e të ushqyerit, ushtrime fizike dhe trajtime trupore! Për një dietë të shëndetshme, rekomandohen:

Ujë, ujë, ujë!

Çdo dietë përfshin të paktën dy litra ujë në ditë, që do të thotë se hidratimi ka një rol të rëndësishëm dhe duhet marrë shumë seriozisht. Nëse ndjeni se është e tepërt për ju, provoni ‘ta edukoni’ veten.

Mbani gjatë gjithë kohës një gotë mbi tryezën e punës apo mbi komodinë. Për më tepër, provoni të hani shalqi, mollë dhe kastravec, sepse përmbajnë shumë ujë. Gjithashtu, është provuar se femrat që konsumojnë shumë fruta dhe perime të pasura me ujë janë dobësuar më shpejt sesa ato që kanë pirë thjesht lëngje.

Ushqimet e pasura me lecitinë, aminoacide dhe antioksidues e bëjnë lëkurën më elastike dhe ndihmojnë në eliminimin e celulitit, duke i rikthyer lëkurës bukurinë.

Ushqime të pasura me lecitinë janë: veza, lulelakra, gjalpi i kikirikëve, soja dhe spinaqi.

Yndyrë bimore: vaj ulliri, arra, peshku

Antioksidues dhe aminoacide: agrumet

Fruta dhe perime me vitaminë C

Vitamina C lidhet me sintezën e kolagjenit, një proteinë që siguron elasticitetin e lëkurës dhe bën që celuliti të jetë më pak i dukshëm. Për më tepër, studiuesit amerikanë kanë zbuluar se kjo vitaminë bën yndyrat të digjen 30% më shpejt gjatë ushtrimeve fizike.

Ushqime të pasura me vitaminën C janë: specat djegës të kuq apo të gjelbër, majdanozi, perimet e gjelbra me gjethe (spinaq, lakër, brokoli, lulelakër etj), trumza, hudhra, patatja, karota, shpargu, frutat si kivi, papaja, agrumet, dredhëzat, fruta pylli, ananasi deh rrushi.

Çfarë duhet shmangur?

Kafeina (e përdorur vetëm në kremrat anticelulit, por jo nëse e konsumojmë vazhdimisht). Gjithashtu duhet të evitojmë alkoolin, sepse dehidraton trupin dhe kripën, pasi mban ujin në trup. Sigurisht, janë të ndaluara ushqimet e skuqura, mishi i konservuar, djathërat plot yndyrë, ëmbëlsirat, makaronat dhe buka e bardhë.

Shembull diete:

Mëngjesi: një filxhan çaj i gjelbër + një kos me drithëra integrale +gjysmë qitroje

Dreka: 250 gr. kërpudha + një copë mishi viçi pa dhjamë

Vakte të ndërmjetme: një bistak rrushi + 10 bajame

Darka: një racion brokoli, lulelakër dhe karota në furrë + sallatë me portokall dhe kanellë

Ose

Mëngjesi: një filxhan çaj jeshil + një kos pa yndyrë me drithëra dhe fruta të thata + një portokall

Dreka: një racion peshk i bardhë me perime furre + një copë ananas i freskët.

Vakte të ndërmjetme: një banane+ 3 biskota të kripura, me përbërje nga drithërat integrale

Darka: omëletë nga dy të bardha vezësh me sallatë domate + një karotë.

Temat
Shëndet

Të afërta