Ekspozohet pistoleta me të cilën Van Gogh vrau veten (Foto)

Pistoleta me të cilën piktori i njohur holandez i impresionizmit, Vinsent van Gog e përdori për vetëvrasje, në vitin 1890 në Auvers-sur-Oise (Francë) është ekspozuar për herë të parë për publikun, njoftoi sot Muzeu i Amsterdamit.

Pse piktori holandez preu një vesh? Cila ishte natyra e sëmundjes së tij? Pse u vetëvra në moshën 37-vjeçare? Pyetjeve të tilla do t’u përgjigjet kjo ekspozitë e titulluar ”Në prag të çmendurisë”.

“Kjo pistoletë ruletë, e një koleksioni privat, mund të jetë arma me të cilën Vinsent van Gog u dha fund ditëve të tij”, siguron muzeumi i sipërcituar me anë të një komunikate.

Vinsent van Gog u vetëvra në korrik 1890.

Arma u gjet vetëm rreth vitit 1960 nga një fermer. Ajo është e kalibrit 7 milimetra, e tipit “Lefauchaux à broche”.

Ekspozita do të hapet më 25 shtator.

Vinsent van Gog është konsideruar një nga piktorët më të mirë të të gjitha kohërave.

vangogh_1468344469-7552609

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....