Maska me oriz ju jep lëkurë me shkëlqim? Ja si përgatitet

Kjo recetë japoneze është tepër e efektshme nëse jeni duke kërkuar një fytyrë të freskët dhe që ti rezistojë viteve.

Me element kryesor përbërës orizin, receta është e pasur vitamina B, të cilat përmirësojnë qarkullimin e gjakut, rritjen e qelizave dhe riparimin e tyre dhe mbi të gjitha parandalojnë plakjen e parakohshme.

Përbërësit: 1 lugë gjelle qumësht të ngrohtë 2-3 lugë gjelle oriz të papërpunuar 1 lugë mjaltë.

Përgatitja: Zijeni orizin derisa të zbutet, më pas ndajeni orizin dhe lëngun që ka lënë më pas në një enë. Lani orizin dhe shtojini një lugë qumësht të ngrohtë dhë përzieni këtë masë dhe më pas shtojini edhe mjaltin.

Si ta përdorni : Aplikoni këtë maskë në fytyrë të pastër dhe mbajeni për rreth 30 minuta. Lani më pas fytyrën me lëngun e orizit.

Temat
Shëndet

Të afërta