Vulin: Nuk ka kushte të reja për anëtarësimin e Serbisë në BE

Ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Aleksandar Vulin ka reaguar menjëherë pas shkrimeve të shumta në të cilat thuhet se Serbisë i janë venë kushte të reja për t’u hapur kapitujt e tjerë të negociatave për anëtarësimin e tyre në BE.

Vulin ka thënë se nuk ka kushte shtesë në rrugën drejt BE-së.

“Nuk ka kushte të bashkangjitura. Secili shtet anëtar ka pranuar se është e mundur për të hapur kapitullin. Shteti i Serbisë është duke bërë atë që është rënë dakord, dhe nëse disa nga vendet fqinje duan të ndihmojnë apo jo kjo është puna e tyre”, ka thënë Vulin, shkruan Tanjug, transmeton Indeksonline.

Ai tha gjithashtu se Serbia është mirë të ketë ligje të dekoruara, vendin e mirë që respekton të drejtat e pakicave siç ka bërë gjatë gjithë historisë së saj, për të gjykuar kriminelët e luftës pa marrë parasysh se si ata quhen dhe prej nga vijnë, dhe duke theksuar se Serbia është financiarisht e disiplinuar…

“Ne e bëjmë këtë gjë për veten tonë”, ka përfunduar Vulin.

Deutsche Welle ka publikuar dje në Gjermania ka njoftuar se kapitujt e tjerë të negociatave për anëtarësimin e Serbisë në BE do të hapen vetëm kur ndryshimi në normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën, ndërsa disa fqinjë brenda përbrenda kanë kërkuar mbrojtje më të mirë të pakicave në Serbi.

Temat
LajmeRajon

Të afërta