UEFA hap procedimin ndaj Shqipërisë, pritet dënimi

Shqiptarët pushtuan dje Lensin në kundër Zvicrës, por gjatë sfidës ka pasur edhe disa episode që nuk i kanë pëlqyer UEFA-s, që tashmë ka hapur një procedim disiplinor ndaj Shqipërisë.

Pika e parë: Komisioni i Disiplinës, Kontrollit dhe Etikës në UEFA naakuzon për hapen e një parulle të paligjshme në stadium.

Greqia është ankuar për shkak se në Lens u pa një parullë ku përmenden gjenocidi ndaj popullit çam dhe UEFA nuk i lejon gjëra të tilla në stadium.

Pika e dytë: UEFA na akuzon edhe për ndezjen dhe hedhjen e disa fishekzjarrëve nga tifozët tanë.

Vendimi do të merret më 21 korrik dhe natyrisht, dhe pritet të shoqërohet me një gjobë.

110616-alvanoi-780x439

Temat
BotëSport

Të afërta