Shiponjë, borgj të kam (Poezi)

Shiponjë, borgj të kam

Vetë njiherë, eh sa kam dëshirue
zemrën Shqiponjë ty mbrenda me ta pa
gjaku n’vena qysh t’ka rrjedhë me shekuj
Shqipninë me m’kallxue, ti qysh ma ke bâ

N’krahë me shekuj më ke bartë
Kurrë pa u ndalë tu’ fluturue
Për toke i huaji pat qejf me t’pâ
Jo rrallë i gjori, edhe un t’kam plague

Qyqe e korba deshtën me m’rrjepë
gjakun e arbërit me ma pi mue!
Kush jam kanë, e sot kush jam unë
Kurre s’më ke lanë, mue me harrue

Nderin sot, unë due me ta kthye
zemrën ty due me ta dhanë
krahët ty me ti lehtësue,
Shqiponjë, që nanë më ke m’sue,
Shqipnisë gjithnji me i thane!

*****
11 qershor ’16
Lausanne, CH

Isa Bytyqi

isa bytyqi

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....