Këto janë 10 fotografitë që konkurrojnë për çmimin e vitit (Foto)

Qielli është limiti për fotografët e talentuar, fotografitë e të cilëve tanimë konkurrojnë edhe për çmimin e vitit.

Më poshtë ua prezantojmë dhjetë fotografitë më të mira të cilat konkurrojnë për çmimin “Travel Photographer of the Year”, përcjell Telegrafi.

Shikojini dhe shijojini:

A-beautiful-sunrise-in-Tuscany-780x439

Pamje e bukur e lindjes së diellit në Tuscany, Itali

A-lonely-zebra-in-the-midst-of-a-field-full-of-flowers

Një zebra e vetme në mes të një fushe me lule

Brave-bride-getting-wed-in-the-only-day-of-snow-in-Tokyo-winter-2014

Nusja japoneze në ditën e vetme me borë në Tokio, Japoni

Fire-on-the-ROCKS

Parku nacional Namburg në Australinë Perëndimore

Kazakhstan

Rajoni Pavlodar në verilindje të Kazakistanit

Plettenberg-Bay

Elefantët kapen për njëri-tjetrin derisa ecin në fushat e Plettenberg Bay

Rain-in-the-driest-desert-of-Africa

Shi në shkretëtirën më të thatë të Afrikës

Shark

Një peshkaqen në Cape Town

Sonchaux-CH
Sonchaux-CH

Sonchaux (Zvicër) në një ditë kur retë ishin shumë poshtë

South-Iceland

Fotografi nga ajri të marra nga një helikopter mbi deltat e lumenjve të bukur në jug të Islandës

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....