10 vjeçarja Amela Sogojeva promovon librin e saj të parë “Dua” (Foto)

Të festosh brenda një dite tri ngjarje të rëndësishme nuk ndodh shpesh. Por një ditë të tillë e pati dje Amela Sogojeva nga fshati Grabovc i Fushë-Kosovës.

Në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve (1 Qershor) dhe në ditëlindjen e saj të 10-të Amela, që është mbesa e ish-komandantit të UÇK-së Abedin Sogojeva, promovoi librin e saj të parë me poezi, të titulluar “Dua”, njofton Click Channel.

Libri përmban 42 poezi dhe u dedikohet dy gjyshërve të autores, njëri komandant dhe tjetri mësues. Disa nga poezitë janë: “Dua”, “Gjyshërit e mi”, “Gjyshja”, “Mësuesja”, “Libri”, “Shkolla”, “Lapsi”, “Goma”, “Vendlindja ime”. Disa nga poezitë kanë edhe ilustrime.

Promovimi i librit u mbajt dje në Fushë-Kosovë, ku ishin të pranishëm moshatarë të Amelës, familjarë të saj e dashamirë të librit.

Amela është duke u përgatitur edhe për botimet e saj të radhës. /Click Channel.

Amela-4

Amela-3

13320779_10209217944143052_8607992053203045003_o

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....