Publikohen emrat e gjyqtarëve të Europianit, në listë edhe gjyqtari më i urryer nga shqiptarët

Uefa ka publikaur listën e gjyqtarëve që do të gjykojnënë ndeshjet e kampionatit evropian. Do të jetë 18 bilbila të njohur që do të gjykojnë 24 skuadra në europianin e Francës.

Në listën janë gjyqtarët më të mirë të momentin në Evropë që kanë spikatur ne Ligëne kampioneve dhe Europa Ligë.

Në këtë listë janë një sërë emrash të njohur, ku spikasin italiani Nicola Rizzoli dhe turku Cüneyt Cakir.

Gjithashtu suprizë duket përfshirja e anglezit Martin Atkinson, gjyqtari që u bë i “urryer” nga shqiptarët për shkak të gabimeve në menaxhimin e sfidës Serbi-Shqipëri.

Lista e plotë
Pavel Kravolec (Republika Çeke) Martin Atkinson (Angli) Mark Clattenburg (Angli) Clément Turpin (Francë) Felix Brych (Gjermani) Viktor Kassai (Hungari) Nicola Rizzoli (Itali) Björn Kuipers (Holandë) Svein Oddvar Moen (Norvegji) Szymon Marciniak (Poloni) Ovidiu Hategan (Rumani) Sergey Karasev (Rusi) Ëilliam Collum (Skoci) Milorad Maziç (Serbi) Damir Skomina (Slloveni) Carlos Velasco Carballo (Spanjë) Jonas Eriksson (Suedi) Cüneyt Cakir (Turqi).

Temat
SportVend

Të afërta