Erdogan zyrtarisht pranoi dorëheqjen nga Davutoglu

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sot zyrtarisht pranoi dorëheqjen e kryeministrit në ikje Ahmet Davutoglu, vetëm disa orë pas Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim zgjodhi Binali Yildirim si kreun e ri të partisë, i cili në këtë mënyrë u bë i ri Kryeministri i Turqisë.

Erdogan falenderoi Davutoglu në punën deri më tani, transmeton Indeksonline.

Yildrimu (60 vjeçar) pritet t’i ofrohet mandat sonte për të formuar qeverinë e re, thanë zyrtarët.

Agjencia britanike thotë se zgjedhja Yildirim kryeministër, vjen pasi presidentin turk dëshiron të forcojë ndikimin në qeverinë, si dhe të zgjeroj kompetencat e tij.

Pas zgjedhjeve, Yilidirim tha se Turqia duhet të ndryshojë kushtetutën dhe se kjo do të jetë detyra kryesore e Qeverisë.

Temat
BotëLajme

Të afërta