BE: Brukseli rëndon sanksionet kundër Koresë së Veriut

BE-ja vendosi sot sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, duke shtuar 18 persona dhe kompani në listën e zezë si përgjigje ndaj një shteti të ri bërthamor dhe lëshimit të një rakete nga Pheniani për shkak të të cilave ka marrë sanksione të rënda nga OKB-ja.

Ky vendim e çon në 66 numrin e personaliteteve koreanoveriore që janë subjekt i sanksioneve të BE-së dhe në 42 numrin e njësive qeveritare koreanoveriore të prekura, theksoi Këshilli i BE-së, që përfaqëson 28 shtetet anëtare, në një komunikatë.

Vendosja e tyre në listën e zezë nënkupton se nuk mund të marrin viza për në BE dhe pasuritë e tyre në Evropë janë të ngrira.

Individët e prekur janë kryesisht ushtarakë të rangut të lartë të implikuar në organet kryesore të angazhuara me mbështetjen dhe promovimin e programeve të Republikës Popullore dhe Demokratike të Koresë (RPDC) të lidhura me bërthamoren, predhat balistike dhe armë të tjera të shkatërrimit në masë”, theksohet në këtë komunikatë.

Temat
BotëLajme

Të afërta