Turqi: Vdesin dy oficerë policorë nga shpërthimi i një bombe

Dy policë turq u vranë dhe një u plagos të martën pas një përpjekjeje të pasuksesshme për të shpërndarë një bombë në provincën lindore Van, ka njoftuar media lokale.
Pajisja shpërthyese ishte vendosur nga militantët e grupit separatist të quajtur Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), ka thënë një burim i policisë për agjencinë e lajmeve të Turqisë “Dogan”, raporton Sputnik, transmeton Indeksonline.
PKK është jashtë ligjit në Turqi, e shënuar si një organizatë terroriste. Një armëpushim midis Turqisë dhe militantëve kurdë u rrëzua në korrik të 2015, duke bërë që autoritetet turke të nisin një operacion ushtarak në rajonet juglindore të mbizotëruara nga kurdët.

Temat
BotëLajme

Të afërta