Ikën Edi Rama, kryeministër bëhet Erjon Veliaj

Edi Rama ikën dhe vjen Erion Veliaj si kryeministër. Në këtë konstatim ka arritur BBC në një shkrim të botuar nga gazetari Andrew Hosken, i cili ka qenë në Tiranë për të realizuar një shkrim në lidhje me masat që po merr Shqipëria për të hyjë në BE. Madje që në titull thuhet se ne nuk duam të jemi jashtë Europës.

Hosken ka intervistuar dhe Kreun e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj dhe ai ka thënë se Evropa nuk mund të konkurrojë me Rusinë me avionë dhe bomba dhe se ka qënë fuqia e botë, që ka bërë që Europa të jetë kjo që është sot.

Veliaj ka shtuar përmes një batute: “T’i thuash dikujt që është në epiqendër të jetës publike europiane se jeta është më e mirë në stolat e pasmë të Evropës dhe larg vendimmarrjes, kjo kërkon shumë besim.”

Ndërsa gazetari e sheh Shqipërinë kështu:

“Që prej rënies së regjimit në vitin 1991 dhe me ardhjen e demokracisë, Shqipëria ka luftuar për të trajtuar të shkuarën e saj komuniste. Politikanët e korruptuar, madje edhe gjyqtarët, kanë penguar rrugën e integrimit në pjesën tjetër të Europës. Edhe një numër ish-komunistësh kanë arritur të mbijetojnë në pushtet. Shqipëria e sheh anëtarësimin në BE si shenjën më të fuqishme se dekada të tëra izolimi kanë marrë fund”.

Temat
LajmeRajon

Të afërta