Sulm ajror në Siri, dhjetëra të vrarë në kampin e refugjatëve (Video)

Një sulm ajror në një kamp refugjatësh në veri të Sirisë kanë lënë të vrarë dhjetëra persona.

Një sulm ajror në një kamp refugjatësh në veri të Sirisë kanë lënë të vrarë dhjetëra persona.

Imazhet e publikuara në rrjetet sociale kanë treguar tendat e shkatërruara të refugjatëve në kampin Kamounia, i cili gjendet në afërsi të kufirit turko-sirian.

Një sulm ajror në një kamp refugjatësh në veri të Sirisë kanë lënë të vrarë dhjetëra persona.

Forcat siriane ushtarake dhe anti-xhihadiste kryengritëse kishin rënë dakord për një armëpushim të përkohshëm rreth qytetit të Aleppos, pas presionit nga SHBA -të dhe Rusia.

Një ndërprerja mbarëkombëtare e armiqësive ka qenë në vend që nga shkurti, por një marrëveshje e tillë nuk kishte rezultuar e suksesshme pas sulmeve në Aleppo, të cilat lënë të vrarë më shumë se 300 njerëz.

OKB-ja ka paralajmëruar se nëse armëpushimi dështon, do të ishte “katastrofike”, sepse më shumë se 400 mijë njerëz do të kërkonin strehë në Turqi.

Temat
BotëLajme

Të afërta