AAK e Nisma marrin pjesë në seancën për vizat, Vetëvendosje ende nuk ka vendosur

Dy partitë opozitare Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë vendosur që të rikthehen në sallën e Kuvendit të Kosovës. Ato do të marr pjesë në seancën e së enjtes të thirrur nga Kryesia e Kuvendit.

Të enjten me fillim nga ora 16:00, do të mbahet seancë solemne në Kuvendit të Kosovës, e cila ka të bëjë me ka të bëjë me rekomandimin nga Komisioni Evropian për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, i cili pritet të ndodh sot, si dhe me vizitën në Kosovë të Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e cila së bashku me dy paritë tjera opozitare, Vetëvendosje dhe Nisma, kanë braktisur punimet e Kuvendnit të Kosovës, do të jetë e pranishme nesër në seancë, kanë bërë të ditur zyrtarë të kësaj partie.

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj ka thënë për lajmi.net se deputetët e kësaj partie do të jenë nesër në seancë.
“Në pjesën ceremoniale ku do të jetë e pranishme edhe Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, deputetët e AAK-së do të jenë në seancë”, ka thënë Nitaj.

Edhe deputetët e Nismës për Kosovën do të jenë në seancën e së enjtes. Këtë e ka konfirmuar Valdete Bajrami shefe e Grupit Parlamentarë të kësaj partie.
“Po, Nisma nesër do të marr pjesë në seancën solemne”, ka thënë Bajrami për lajmi.net.

Ndërsa partia më e madhe opozitare Lëvizja Vetëvendosje, ende nuk ka vendosur për këtë.

Zëdhënësi i kësaj partie, Frashër Krasniqi ka thënë për lajmi.net se Grupi Parlamentar i VV-së do të mbajë gjatë ditës dhe do të vendosin.

Ndryshe, partitë opozitare kanë bojkotuar punimet e Kuvendit të Kosovës, si shenjë proteste ndaj Qeverisë. Ata kanë thënë se në Kuvend do të kthehen varësisht prej temave që do të jenë në rend dite.

Temat
LajmeVend

Të afërta