Vajza e Ilaz Kodrës: Mos harroni heroizmin e dëshmorëve

Dëshmori i kombit Ilaz Kodra është përkujtuar sot në 17 vjetorin e rënies. Kodra ka rënë dëshmor në fushën e nderit më 30 prill të vitit 1999.

Ai ishte njëri ndër bashkëluftëtarët e parë të komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari.

Për ta përkujtuar veprën e dëshmorit Ilaz Kodra në Teatrin Kombëtar është mbajtur një akademi përkujtimore në të cilën vepra e dëshmorit Kodra është lartësuar nga folësit në këtë akademi.

Për të nderuar punën dhe veprën e tij në akademinë që është organizuar nën patronatin e kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa kanë marrë pjesë edhe presidenti Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, deputetë, familjarë të dëshmorëve, si dhe personalitete tjera.

Vajza e dëshmorit Ilaz Kodra, Sumea Kodra tha se babai i saj së bashku më dëshmorët tjerë e kanë kryer borxhin që kanë pasur ndaj Kosovës.

Ajo shtoi se ndjen mungesë të madhe të dashurisë dhe përkëdheljes prindërore, mirëpo ato i kalon kur e di që ideali i dëshmorëve po realizohet.

Vajza e dëshmorit nuk kërkon privilegje, por që vepra e babait të saj dhe dëshmorëve të tjerë të çmohet si luftë heroike.

Ilaz Kodra ra në altarin e lirisë më 30 prill të vitit 1999, në fshatin Shtuticë. Pas vetes la bashkëshorten dhe dy vajza.

Temat
LajmeVend

Të afërta