Në Kaliforni nuk e duan Trumpin

Qindra demonstrues kanë bllokuar rrugët në Kaliforni, ku kandidati republikan për president, Donald Trump, ka mbajtur një tubim.

Qindra demonstrues kanë bllokuar rrugët në Kaliforni, ku kandidati republikan për president, Donald Trump, ka mbajtur një tubim.

Demonstruesit kishin thyer dritaret e një veture të Policisë, gjatë kohës sa kandidati republikan po mbante fjalimin në një sallë në Kosta Mesa. Policia deri më tani ka arrestuar 20 persona.

Ky reagim i qytetarëve ka ardhur pas deklaratave të Trump, i cili kishte premtuar se do të lejonte depërtimin e miliona emigrante të paligjshëm në këtë zonë, në rast se zgjidhet president i SHBA – ve në nëntor.

Ai po përballet me kundërshtim të fortë të pjesë të Kalifornisë, veçanërisht në mesin e Latinos.

Amfiteatri ku po mbahej tubimi i Trumpit ishte mbushur me rreth 18 mijë njerëz dhe qindra të tjerë që rrinin jashtë. Demonstruesit brohoritnin “Ndërto këtë mur”, për të kundërshtuar deklaratat e Trumpit për kalim të paligjshëm të kufirit.

Temat
Botë

Të afërta