Në bibliotekën “Ibrahim Rugova” në Gjakovë, është shënuar Dita Ndërkombëtare e Librit

Ky aktivitet është karakterizuar me dhurim të librave, si dhe recitim të poezive nga nxënësit të shkollave të ndryshme të komunës së Gjakovës.

Me moton “Një lektyrë më shumë në bibliotekë, më shumë mundësi për edukimin e fëmijëve tanë”, sot në platonë e Bibliotekës Ndërkomunale “Ibrahim Rugova” në Gjakovë, është shënuar Dita Ndërkombëtare e Librit, aktivitet i cili është karakterizuar me dhurim të librave, si dhe recitim të poezive nga nxënësit të shkollave të ndryshme të komunës së Gjakovës.

Po ashtu, janë ndarë edhe shpërblime e mirënjohje për lexuesit më të mirë të vitit. Në këtë aktivitet në emër të komunës së Gjakovës ka marrë pjesë drejtori i Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport Meriton Ferizi, ndërsa pjesëmarrës kanë qenë edhe shumë poetë e shkrimtarë nga Gjakova, në veçanti ata për fëmijë, të cilët janë takuar dhe kanë bashkëbiseduar me fëmijët e shumtë të mbledhur në këtë shënim.

Ndryshe, në kuadër të shënimit të Ditës Botërore të Librit, komuna e Gjakovës i ka dhuruar Bibliotekës Ndërkomunale “Ibrahim Rugova”, libra për fëmijë në vlerë prej 1 mijë eurosh. /Kp

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....