Ura më e gjatë në botë (Video)

Ura më e gjatë dhe më e madhe në botë është ndërtuar në Azi dhe pritet të hapet shumë shpejt. Ndërtimi i saj ka filluar rreth pesë vite më parë mbi lumin Longjiang, provincën Yunnan, në jug-perëndim të Kinës, është mbi 2400 metra e gjatë dhe 280 metra lartësi.

Sipas mediave vendase, ura do të jetë e hapur për trafik më 1 maj, pasi tanimë ka kaluar testin e ngarkesës. Ajo do të lidhë qytetet e mëdha të Bashanit dhe Tengchong, dhe është më e lartanë llojin e vet e ndërtuar në mes të dy maleve në këtë kontinent.

Gjithashtu mësohet se ky është një projekt që mendohet se ka kushtuar rreth 1.5 miliardë paund për të ardhur deri tek përfundimi.

Temat
Fun

Të afërta