Barack Obama i kthehet politikës

Presidenti Barack Obama do të jetë i pranishëm në fushatën elektorale të enjten për herë të parë që nga largimi i zyrës së presidencës, duke u përpjekur të mbledhë...

Presidenti Barack Obama do të jetë i pranishëm në fushatën elektorale të enjten për herë të parë që nga largimi i zyrës së presidencës, duke u përpjekur të mbledhë kandidatë të zinj për qeveritarët në Virxhinia dhe Nju Xhersi mes paralajmërimeve se ata nuk mund të fitojnë pushtetin.

Shfaqjet e Obamës në emër të guvernatorit të shtetit të Virginias, Ralph Northam, në Richmond dhe financieri Philip Murphy në Newark – dy kandidatë të bardhë në qytetet kryesisht të zeza – vijnë pasi demokratët përpiqen të frymëzojnë afrikano-amerikanët për të votuar këtë vit, raporton “The Independent”, transmeton Periskopi.

Në Alabama, ku votuesit shkojnë në votime më 12 dhjetor, Doug Jones, një ish prokuror, po zhvillon një garë të habitshme konkurruese për Senatin kundër konservatorit social Roy Moore.

Në 2017, antipatia për presidentin Donald Trump mund të jetë një motivim i ri, por Trump nuk konfiguron në fletëvotim.

Phillip Thompson, Presidenti i NAACP në qarkun Loudoun të Virxhinias, tha se ishte i shqetësuar që votuesit e zi thjesht nuk ishin të angazhuar.

Një tjetër rënie në vitin 2018 do të rrezikonte përpjekjet e partisë për të kapur Shtëpinë e Bardhë, të mbajë të vetin Senatin dhe të fitonte guvernatorët kryesorë.

“Nëse partia nuk e ndryshon atë që po bëjnë, nuk do të marrim përsëri Shtëpinë e Bardhë, do të humbim ulëset në Senat dhe njerëzit do të vijnë pas dhe do të thonë, ‘Çfarë ndodhi?’”, paralajmëroi përfaqësuesi Cedric Richmond (Demokrat nga Luiziana)./Periskopi/

Temat
BotëLajme

Të afërta