“Çudira shqiptare”, kapet me 0.1 gram kokainë, s’do e besoni sa vite burg është dënuar

Në 5 prill të 2016-së Policia e Tiranës arrestoi 4 persona se shisnin kokainë dhe heroinë në zonën e Unazës së Re. Këta persona sot ndodhen në burg, por...

Në 5 prill të 2016-së Policia e Tiranës arrestoi 4 persona se shisnin kokainë dhe heroinë në zonën e Unazës së Re.

Këta persona sot ndodhen në burg, por njëri prej tyre, Lorenc Bacelli, thotë se ndodhet në qeli padrejtësisht.

Nga burgu i Vaqarrit, Lorenc Bacelli shprehet se është dënuar 9 vite burg, vetëm se i është gjetur në shtëpi 0.1 gramë kokainë, për të cilën thotë se e konsumonte vet, pasi prej kohësh është përdorues.

Lorenc Bacelli I dënuar në burgun e Vaqarrit është shprehur për mediat për sasinë e gjetur dhe vendimin që kanë marrë organet e drejtësisë për të.

“Në shtëpinë time midis xhupave kanë gjetur 0.1 gram kokainë. E kisha për përdorim vetjak. Unë jam dënuar 9 vite, unë isha viktimë për vesin tim, jo për krimin që kryen tjetër kush, unë jap llogari për krimin që kryej unë. Unë mendoj se do të gjej drejtësi, kanë ngelur disa të pakorruptuar,ka njerëz të ndershëm. Nga shitësi që e ka pranuar në gjykatëa dhe para gjykatës se marrëdhënia ime me të ishte klient shitës, unë bleja tek ai”- thotë ai.

Ai e quan të padrejtë vendimin e Gjykatës, duke e cilësuar 38-vjeccarin si pjesë e një grupi kriminal që shpërndate kokainë dhe heroinë në Tiranë.

Edhe personi që i shiste drogë Lorenc Bacellit ka pranuar se I shiste kokainë atij. Marjus Ali thotë se Bacelli blente shpesh kokainë, ku për ccdo dozë paguante 50 euro.

Marjus Ali I dënuar për shpërndarje kokaine ka sqaruar për se si është dënuar nga nga organet e drejtësisë “Droga të ndryshme për periudhën gjashtë mujore, jo unë jam dënuar për këtë punë dhe kam thënë çfarë kisha për të thënë në gjykatë. Ështrë e imja eshesë e pi vetë. Dhe më kanë dhënë dënim absurd, duke fut në grup katër veta. Përdorues normal”- përfundon i burgosuri Marjus Ali

Marjus Ali shprehet se kishte 5 klientë që I blenin kokainë ose heroinë. Grupi prej 4 personash janë të dënuar dhe ccështja e tyre ndodhet në Gjykatën e Apelit. Grupit iu sekuestruar 2.2 gramë kokainë 11 gr heroinë dhe 30 gr kanabis. Pjesa më e madhe e kësaj droge iu gjet 27-vjeccari Marjus Ali.

Ndërkohë në burgun e Vaqarrit është organizuar një concert me motive popullore për të burgosurit. Të pranishëm ishin drejtuesit e burgjeve dhe përfaqësues të Ministrisë së Drejtësisë.

Temat
LajmeRajon

Të afërta