Ekuipazhi ruso-amerikan arriti në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë

Një raketë kozmike e Rusisë me dy astronautë amerikanë dhe një rus, që është lansuar nga baza në Bajkonur të Kazakistanit, sot ka arritur në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë....

Një raketë kozmike e Rusisë me dy astronautë amerikanë dhe një rus, që është lansuar nga baza në Bajkonur të Kazakistanit, sot ka arritur në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Pamjet gjatë transmetimit direkt televiziv e tregonin raketën, Soyuz MS-06, me astronautin rus, Aleksandr Misurkin, dhe astronautët amerikanë, Mark Vande Hei dhe Joe Acaba, duke u lansuar në mëngjes në orën 3 e 17 minuta sipas kohës lokale.

Sonda hyri në orbitë nëntë minuta pas lansimit në Bajkonur, thanë zyrtarët, ndërsa është bashkuar me Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë, gjashtë orë më vonë, ka thënë agjencia amerikane e kozmosit, NASA.

Kozmonautët do të qëndrojnë në gjithësi 5 muaj e gjysmë.

Temat
BotëLajme

Të afërta