“Mbështetu tek unë” për tranzicionin shoqëror dhe shpresën

Grafiti i cili zë vend në një mur në rrugën “B” në kryeqytet, paraqet një anë tjetër të artistes kosovare, Fitore Berisha. Me këtë punim artistik ajo eksperimentoi në...

Grafiti i cili zë vend në një mur në rrugën “B” në kryeqytet, paraqet një anë tjetër të artistes kosovare, Fitore Berisha.

Me këtë punim artistik ajo eksperimentoi në një medium me të cilin nuk e kishte sfiduar veten më herët.

Kishte punuar murale, por jo edhe punime me sprej. Si rezultat i kësaj vepre, të realizuar në maj të këtij viti, ajo e zgjeroi krijimtarinë e saj me piktura, shkruan sot “Koha Ditore”.

Rreth 20 sosh tashmë i ka ekspozuar në galerinë “Traffic”.

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....