“Kosovo Calling” shpërfaq tragjedinë e pasluftës nëpërmjet komedisë

Kur një komunitet mëton të gjejë kuptimin e jetës pas një tragjedie të rëndë, shakaja bëhet pjesë e pandashme e këtij rrugëtimi. Sfidat e përditshme tejkalohen më lehtë kur...

Kur një komunitet mëton të gjejë kuptimin e jetës pas një tragjedie të rëndë, shakaja bëhet pjesë e pandashme e këtij rrugëtimi.

Sfidat e përditshme tejkalohen më lehtë kur njerëzit gjenden para situatave të pazakonta me një dozë humori. Lufta e fundit në Kosovë është e qartë se ka lënë shumë pasoja tek secili që ka përjetuar nën lëkurë dhimbjen, humbjen e largimin, shkruan sot “Koha Ditore”.

Tragjikomedia duket se ka qenë mënyra më e mirë për skenaristin Jeton Kulinxha e regjisorin Eki Rrahmani që ta pasqyrojnë këtë situatë.

“Kosovo Calling” është filmi i parë fiktiv i metrazhit të gjatë që e ka realizuar. Ai njihet për dokumentarët që deri më tani ka realizuar në bashkëpunim me “Al Jazreera”.

Ky projekt filmik, që nisi si film i shkurtër i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës në vitin 2013, do të zgjerohej më pas për të marrë formën e filmit të gjatë.

Në këtë film luajnë edhe Ardian Morina, Arbëneshë Nixha, May-Linda Kosumoviq, Anisa Ismaili, Shkëlzen Veseli e Petrit Çarkagjiu. Ky i fundit bashkë me Armend Xhaferin e kanë bërë edhe muzikën e filmit.

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....