Ornela Vorpsi, e ftuar në Festivalin e Letërsisë Emigrante në Palermo

Një ditë më pas, me 13 tetor, Vorpsi do të debatojë krahas Cristina Ali Farah, një bisedë e moderuar nga Mimi Perrone mbi konceptin “Vendi im është bota ime”....

Një ditë më pas, me 13 tetor, Vorpsi do të debatojë krahas Cristina Ali Farah, një bisedë e moderuar nga Mimi Perrone mbi konceptin “Vendi im është bota ime”.

Një Festival mbi Letërsinë e Refugjatëve dhe Emigrantëve do të nisë nesër mbrëma në Itali.

Bëhet fjalë për edicionin e dytë të festivalit i cili do ti japë festë qytetit të Palermos në Itali për pesë ditë me radhë, me koncerte, debate, takime e shfaqje filmash nga 12-16 tetor.

Mes të ftuarve në këtë festival është edhe shqiptarja Ornela Vorpsi, fotografe, piktore e shkrimtare nga Tirana.

Vorpsi do të jetë e pranishme në festival natën e parë, nesër mbrëma, në një diskutim të parë krahas Elvira Mujqiq nga Serbia, me fokus braktisjen e një gjuhe në letërsi. Debati do të nisë në ora 18:00, shkruan KultPlus.

Një ditë më pas, me 13 tetor, Vorpsi do të debatojë krahas Cristina Ali Farah, një bisedë e moderuar nga Mimi Perrone mbi konceptin “Vendi im është bota ime”.

Puna artistike e Ornelës daton qysh në vitin 2001 kur u publikuan fotografitë “Nothing obvious”, një cikël ku tregohet feminiteti si diçka fragmentare dhe e pasigurt. Në vitin 2004 ajo botoi librin “The country where one never dies” dhe një vit më pas “Buvez du caca Van Houten”.

Temat
Art

Të afërta

 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....
 • VIDEO/ Publikohet trajlleri i filmit ‘Half Magic’

  Krijuesit e filmit “Half Magic” debutuan trajllerin e këtij projekti. Ky film që ka të bëjë me luftën kundër seksizmit dhe burrave të këqij, dëshmon se duhet të shikohet...