Ditëlindja e 105-të për gazetaren Claire Hollingworth, korrespondente edhe nga Shqipëria

Disa prej fotove në koleksionin fotografik të Robinsonit burojnë sigurisht nga kjo vizitë të përbashkët. Lajmet e sotme rrëfejnë për gazetaren dhe korrespondenten e luftës, Claire Hollingworth (1911-2016), e...

Disa prej fotove në koleksionin fotografik të Robinsonit burojnë sigurisht nga kjo vizitë të përbashkët.

Lajmet e sotme rrëfejnë për gazetaren dhe korrespondenten e luftës, Claire Hollingworth (1911-2016), e cila mbushi 105 vjeç.

Nga 1936-1951 ajo ishte martuar me ushtarakun dhe shkrimtarin britanik Vandeleur Robindon (1902-1990). Hollingsworth dhe Robindon vizituan Shqipërinë para Luftës së Dytë Botërore, vizita që e frymëzoi librin e Robindonit – ‘Albania’s Road to Freedom’ (Rruga e Shqipërisë drejt Lirisë), Londër 1941.

Disa prej fotove në koleksionin fotografik të Robinsonit burojnë sigurisht nga kjo vizitë të përbashkët.

Në këtë shkrim të botuar në vitin 1969 në Tajvan, ajo është korrespondente në Shqipëri dhe tregon për instalimin e qendrave të Mao Ce Dunit në Shqipëri, ideologjisë së tij dhe doktrinës po ashtu.

Temat
Art

Të afërta

 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....
 • VIDEO/ Publikohet trajlleri i filmit ‘Half Magic’

  Krijuesit e filmit “Half Magic” debutuan trajllerin e këtij projekti. Ky film që ka të bëjë me luftën kundër seksizmit dhe burrave të këqij, dëshmon se duhet të shikohet...